Pierwsze spotkanie projektowe uczniów Jełgawa (ŁOTWA)

Drukuj
Kategoria: ERASMUS PLUS
Opublikowano Anna Ciesielska

W dniach 13-17.02.2016 5-osobowa grupa naszej szkoły w ramach projektu Erasmus+ "Średniowieczne szlaki i ich symbolika" udała się na Łotwę do szkoły partnerskiej w Jełgawie, gdzie przez pięć dni uczestniczyli w warsztatach i spotkaniach związanych z projektem wraz z pozostałymi partnerami z Hiszpanii, Francji, Włoch, Grecji oraz Łotwy. Poniżej krótka relacja z pobytu...

DZIEŃ 1                                                                                                                                                                                                                                                                                                             Nasz dzisiejszy dzień zaczął się bardzo wcześnie, bo już o godz. 8.15 wszyscy uczniowie i nauczyciele uczestniczący w projekcie spotkali się, żeby lepiej się poznać. Następnie przywitał Nas Dyrektor Szkoły, który opowiedział Nam o systemie edukacji oraz samej szkole. Później zwiedzaliśmy placówkę, która okazała się być bardzo dużą i nowoczesną instytucją. O godz. 10.00 każdy kraj partnerski przedstawiał przygotowane na temat średniowiecza prezentacje. W tym dniu mogliśmy również nauczyć się kilku słów po łotewsku takich jak: paldies (dziękuję), lūdzu (proszę), labdien (dzień dobry), labrakar (dobry wieczór), es tevi mīlu (kocham cię). Mieliśmy również okazję zobaczyć tradycyjny strój łotewski. W szkole najbardziej podobała nam się nowoczesna sala koncertowa oraz duża stołówka z pysznym jedzeniem. Po południu udaliśmy się na spacer wokół miasta. Jełgawa jest mały miastem, które posiada jednak wiele miejsc wartych zobaczenia. Ciekawą atrakcją były rzeźby lodowe, a także dzikie konie w środku miasta. Dzień zakończyliśmy grami i zabawami sportowymi.

IMG 4068

IMG 4091

 

 

 

 

 

 

 

 

IMG 4067

IMG 4092

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DZIEŃ 2                                                                                                                               

Dzisiejszy dzień upłynął nam równie szybko jak wczorajszy. Tematem dnia była średniowieczna kuchnia. Zaczęliśmy od wysłuchania koncertu szkolnej orkiestry pod batutą dyrektora szkoły. Później udaliśmy się na warsztaty, na których najpierw przedstawialiśmy swoje prezentacje związane ze średniowieczną kuchnią, a następnie sami przygotowywaliśmy łotewskie dania. Wszystkie potrawy były wyśmienite, jednak najbardziej do gustu przypadły wszystkim „jabłkowe róże” przygotowane przez uczniów z Łotwy, Hiszpanii, Grecji oraz Polski. Po udanej degustacji udaliśmy się na wycieczkę do oddalonego o około 60 km miasta Jaunpils, gdzie mieliśmy okazję zwiedzić zamek oraz zjeść posiłek w stylu średniowiecznym.. używając tylko swoich rąk.

 

 IMG 4137   IMG 4153

 

 

 

 

 

 

 

 

IMG 4192

       IMG 4227

 

 

 

 

 

 

 

DZIEŃ 3                                                                                                                                         

Dziś większość czasu spędziliśmy w szkole. Najpierw przedstawiciele krajów przedstawili swoją prezentację związaną ze średniowieczną modą i ubiorem. Po części multimedialnej odbyły się zajęcia praktyczne, podczas których własnoręcznie tworzyliśmy ozdoby i biżuterię używając różnych technik wytwarzania.

DSC 0301

16715884 1496528167054062 305930798556760256 o

 

 

 

 

 

 

 

 

IMG 20170215 WA0003

  DSC 0285

 

 

 

 

 

 

DZIEŃ 4

Czwartego dnia po krótkich prezentacjach związanych z średniowiecznymi trasami, udaliśmy się na wycieczkę do stolicy Łotwy - Rygi. Nasz przewodnik oprowadził nas po Starym Mieście i opowiedział wiele ciekawych historii o Rydze. Po przyjemnej, ale i wyczerpującej wycieczce, udaliśmy się do bardzo niezwykłego miejsca - restauracji „Lido”, gdzie każdy mógł spróbować specjałów kuchni łotewskiej. Kulminacyjnym punktem dzisiejszego dnia był udział w meczu kontynentalnej ligi hokeja, gdzie łotewska drużyna Dynamo Ryga podejmowała rosyjską Łada Togliatti. Podczas meczu było wiele emocji, ponieważ po upływie regulaminowego czasu gry był remis 1:1. W emocjonującej dogrywce, na 4 sekundy przed końcem, Dynamo zdobyło bramkę, wygrywając tym samym 2:1.

        IMG 4295IMG 20170216 WA0004

 

 

 

 

 

 

 

 

IMG 4246

 

         IMG 4268

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DSC 0384

      16730443 10210850096442504 7060841635374840915 n

 

 

 

 

 

 

 

DZIEŃ 5

Ostatni dzień w Jełgawie upłynął niestety bardzo szybko. Najpierw mieliśmy okazję uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych razem z naszymi opiekunami, a następnie braliśmy udział w spotkaniu nazwanym „Market as a Game”, na którym każdy z partnerów prezentował swoje typowe wyroby kulinarne. Później braliśmy udział w grze na orientację po mieście, podczas której musieliśmy wykonywać różne polecenia i zadania. Na zakończenie naszego pobytu w Jełgawie wzięliśmy udział w zabawie z okazji Dnia Św. Walentego.

IMG 20170217 WA0002

IMG 4333

Saturday the 16th. Affiliate Marketing. Zespół Szkół nr 5 im. Jana Pawła II
Joomla3 Appliance - Powered by TurnKey Linux